Postavte včelí domček

Základné rady

Ako na stavbu domčeka

čo sa nám osvedčilo

Najprv si predstavme zdroje materiálu, ktoré nám uľahčia vytvorenie samotnej výplne pre domček. Potrebujete ho vlastne zaplniť materiáĺom so spústou otvorov o priemere od 2 mm do 12mm , na obrázku sme práve v polovici a je to práve ten, kde sme boli veľmi skoro úspešní aj s návšťevnosťou.

Pevná konštrukcia z dreva je základ, ktorý vytvoríte z akýchkoľvek dosák, zadná stena musí byť chránená -použili sme obyčajnú stavebnú sieťku a prirodzene krytie strieškou, nech nám celé dielko nemamokme. Ale vráťme sa k najdôležitejšiemu -samotným výplniam. Pre včielky sú práve tieto výplne malými hotelmi aj pôrodnicami.


Po  piatich rokoch obnova

 Po piatich rokoch nám začala populácia včiel odrazu klesať. Dôvodom boli škodcovia, ktorí si náš domček vytipovali tiež. Takže nasledovala celková obnova.  Domček sa spravil väčší, presunuli sme ho na slnečnejšie stanovisko. Vnútro je plnené len novými trubičkami z bazy. S predpokladom, že sú kedykoľvek vymeniteľné.  Zámena sa robila v zime. pričom kukly včielok z predošlej sezóny sme vybrali, prečistili a uložili do chladu - cca 4 stupne Celzia.  Akonáhle budú teploty vonku stabilné - okolo 15 stupňov a začnú stromy kvitnúť , kukly so včielkami pôjdu do domčeka - v papierovej krabičke- do hornej časti - kde sa preberú a pridajú k divokej populácii.  Výmeny použitých trubíc a skladovanie kukiel v chlade zahraniční chovatelia  odporúčajú ako pravidelnú údrˇybu pre potlačenie parazitov- roztoče, osičky...

1. Baza

Je všade

Baza vytvára konáre s mäkkým vnútrom. Vyberáme si mladé 1 až 2 cm hrubé konáriky. Narežeme na dĺžku cca 15 cm a vnútro vytlačíme respektíve vyčistíme, aby vznikli otvory široké 8-10mm. Pozor dierky musia byť len z jednej strany. TEDA NIE PRIECHODZIE. Včielky im dajú prednosť.

Tŕstie

Asi najobľúbenejšie

Majú ho radi samotné samotárske včielky a zároveň je s ním ľahká práca. V našom prípade sme mali k dispozícii záhradnú odrodu gigantea, ale principiálne je jedno aké tŕstie použijetie, dôležité sú rozmery.  U nás to teda boli skôr vrchné časti pri divokých odrodách asi skôr použijete spodnú časť. Suché stonky z minuloročnej úrody sme nastrihali opäť na dĺžky 15 cm, s tým, že jedna strana je zaslepená kolienkom samotného článku tŕstia. Pozor vyberajte kúsy, ktoré budú mať priemer od 6mm do 10mm . Zväzky sme si ešte pospájali gumičkami cca po 15 - 20 kúskoch a boli pripravené na použitie. 


Zlatý dážd pre ozaj štíhlejšie druhy

Pre tie najmenšie.

Vedeli ste, že existuje aj nepravý zlatý dážď? Ano to je ten, ktorý vidíme častejšie. Forsythia. Včelári - ju nevidia radi. Totiž tie výrazné žlté kvety sú takmer bez nektáru. Nám sa ale hodia jej konáriky. Sú tiež prirodzene duté. Otvor nie je veľký, max 3mm skôr menej. Ale pre tie najmenšie a najštíhlejšie včielky postačuje. Áno už sa podobajú skôr na malé čierne osičky. Sú to ale včielky tiež z kategórie murárok. Opeľujú skôr okrasnú časť záhrady a bôboviny v lete. Ale o tom v inom článku. Opať teda dľžka 15 cm otvory spravila príroda. Nemal by to byť nosný materiál pre výplň včelieho domčeka, len doplnok pre určitý druh. 

Drevo a zasa drevo

Ak máte radi ručné práce.

Je množstvo  príbytkov pre včielky stvorených len z dreva. Kombinovali sme teda tento materál aj u nás.  Drevené špalky narežeme naprieč vláknami na dĺžky do 15 cm. Kolmo na vlákna vŕtame otvory o priemeroch 8mm až 10mm. Teda nie čelne na špalky!!!  Drevo totiž časom praská najradšej v miestach kde ste čelá špalkov vŕtali. Na dreve záleží - nie ihličnaté stromy.   Teda zopakujeme vŕtame z bokov  kolmo nie pozdĺž vlákien!!! Nespravte chybu, ktorú už spravili mnohí..

Finálna kompletizácia

Už ste uložili všetky tie trubičky a drievka do domčeka? Ak je všetko OK odporúča sa ešte ochrana sieťkou z prednej strany - larvy včielok chutia aj vtákom, sú schopné trubičky aj vyťahovať a zničiť Vašu prácu. Nechceme ich zo sadu vyhnať, je dosť hmyzej pliagy, kde sú potrebné, ale tu im musíme trošku pokaziť náladu.

Umiestnenie

Máte už príbytok pre samotárske včielky hotový?  Ešte kam ho umiestniť. Ideálne - Vaša vlastná záhrada. Výška cca 1,5m až 2m  a otočený - najlepšie na JV a najhoršie S a SZ.  Včielky  - aj samotárske murárky, sa orientujú podľa slnka.  Vyberajte teda optimum vzhľadom na Vaše podmienky.

Možné chyby

Snažíte sa , urobíte domček a tie potvory malé ani na druhý rok nikde?  Samozrejme že ste možno aj v lokalite , kde už  jednoducho vyhynuli.   Ale snáď bude chyba niekde inde.  

1. Zlý materál použitý pre stavbu. 

 - tehly a porobetón nie sú vhodné, pórobetón sa im proste nepáči a v tehlách sú väčšinou väčšie rozmery dier.  Včely obľubujú otvory s priemerom  tak do 1 cm.

-  Použili ste drevo?  Vŕtanie má byť kolmo na vlákna, pritom diery a predné líco dreviny má byť čo "najhladšie". To platí pre akýkoľvek materiál.  Včely si nechcú ublížiť pri vlete o ostré hrany a konce.

Aj v dreve je rozdiel, obľúbené sú tvrdé dreviny, suché, ale nie staré a napadnuté plesňou. Tá by prešla aj na plodové komôrky, nakoniec v plesnivom byte nechcete byť ani Vy. A nemalo by byť plné živice.  Tá je schopná upchať otvory - možno aj vo väčšej hĺbke ako na povrchu. Akékoľvek drevo by malo byť v celku -bez trhlín...

- neodporúčam ani tzv. hlinené výplne -možno by aj boli vhodné, ale druhy,ktoré hniezdia v zemi majú jednoducho  na výber aj prirodzené polohy. Úspešní ale byť môžete.

uplne sa vyhnite umelej hmote a sklu - efektné trubičky, cez ktoré môžete pozorovať vývoj lariev sú síce super, ale najskôr bude  životná púť včielok, respektíve ich potomkov, kratšia. Steny týchto materiálov "nedýchajú" a máte hlavne  pripravený podklad pre plesne.

2. Poloha - malo by na domček dopadať svetlo - ideál je smer JV, nesmie naň zatekať voda napríklad , ak je postavený pri stene

3. Je v móde, aj pri komerčne vyrábaných včelých domčekoch robiť sekcie aj pre iný hmyz. Nuž väčšinou tam počas roka nie sú lienky alebo zlatoočky, ale pavúky.  Čo myslíte nebudú mať naše samotárky pred takýmto hotelom -skôr rešpekt?  Pre lienky spravte útulok - na jeseň úplne inde!


......................................................................................
Vytvorené službou Webnode Cookies
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky